0 beğenilme 0 beğenilmeme
827 kez görüntülendi
Merhaba algoritma sihirbazında oluşturduğumuz stratejilerle nasıl vadeli işlemlere girebiliriz ? kod bilmeyenler için matrix ıq üzerinden vadeli işlemler için robot kurmanın kolay bir yolu yok mu ?
Algoritmik Trading kategorisinde (70 puan) tarafından | 827 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Merhabalar,

Algoritma Sihirbazı üzerinde (Açığa Satış, Açığa Satış Kapama.. ) emir tipleri mevcuttur. 

Oluşturduğunuz koşullara göre bu emir işlemlerini kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

(11,059 puan) tarafından
0 0
Merhaba. Viopta , spotta olduğu gibi açığa satış gibi bir işlemimiz olmuyor. Viopta 2 işlem tipimiz var. Alış ya da satış. Elimizde sözleşme yoksa da satış yapabiliyoruz. (Spottaki açığa satış gibi) Eğer satış pozisyonumuz fazlaysa pozisyonumuz ekside yani short oluyor ve fiyat düştükçe kazanıp fiyat yükseldikçe kaybediyoruz. Eğer alış adedimiz satıştan fazlaysa, pozisyonumuz long oluyor , fiyat yükseldikçe kazanıyoruz ve fiyat düştükçe kaybediyoruz. Bu sebeple viop future kağıtlarının stratejilerinde açığa satış gibi bir ifade kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bunu niye yazdım çünkü viopa özel stratejilerde açığa satış ifadesi sıkça kullanılıyor ama kullanılmaması gerekir. Viopta yapılan işlemler Alış ,Satış ,Pozisyon kapatma, Ters pozisyona geçme , Zarar durdur ,Kar al ,Şartlı emir ver ,İzsüren stop . Bu işlemler üstüne yoğunlaşmalıyız. Mesela alarma bağlanan otomatik emirlerde şartlı emir girişi ve iz süren seçenekleri yok... pasife ve aktife emir verme seçeneği var . Bu durum umarım ileriki güncellemelerde düzelir.
0 0
Merhaba,

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Bazı detaylar biraz da nereden baktığınızla alakalıdır. Burada verdiğiniz bilgiler yanlış anlaşılmaya müsait veya eksiktir.

Sonuçta viop ta da pozisyonunuz short ya da long olur. Açığa satış emri gerçekte olmasa da, o ifade kullanılabilir

Stratejinin kodlaması, buna uygun yapılabilir. ,Kodlamada pozisyon sıfır ise 1 birim emir gönderilirken, pozisyon var ise ters yönde 2 birim emir gönderilerek long ve short geçişi yapılabilmektedir. Örnek kodlar vardır.

İz süren seçeneği de vardır.

Şartlı emir kodlamanın içinde tanımlanabilir. Adının şartlı emir olması gerekmez. Şartlı emir ile ulaşmak istediğiniz her ne ise, kodun içinde tanımlayabilirsiniz.

iyi çalışmalar
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.8,087 soru
8,058 cevap
4,580 yorum
14,724 kullanıcı