0 beğenilme 0 beğenilmeme
633 kez görüntülendi
Öncelikle zaman ayırıp  cevapladığınız için çok teşekkür ederimm....

Şunu ifade etmek isterim şuan hala aktif olarak matriks platformunu kullanmmaktayım.Halihazırda tradingviev kullanmaktayım.Ancak daha önce matriks prime demo versiyonunu meraktanda olsa bir miktar karıştırdım.

Ancak şu an tradingviev kullanmaktayım.Tabi tradingviev kullandığım için yaklaşık olarak 1 yıldan beri tradingviev içerisinde  bulunan renko grafikleri karıştırırken bu grafik türünün diğer grafik türlerine göre buna mum barlarda dahil bana göre daha kullanışlı olabilecerğini gözledim. Bu grafik türünün matriks platformuna yerleştirilmesi adapte edilmesi sanırım  son bir kaç ay önce oldu.

Yapmak denemek istediğim şeye stratejiye gelince;

Denemek istediğim şey; XU030D1! vadeli endeks üzerinde renko grafik türünde 4 kutu/tuğla büyüklüğünde 6 peryotluk tillson t3 kullanarak yine  ön koşul olarak belirlenmiş sabit bir para miktarına (50.000-100000..gibi) göre her seferinde değişen fiyata göre kontrat miktarlarını otomatik olarak belirleyip çift yönlü alıp satabilmek. Yani aklımdaki denemek istediğim alım satim stratejisi ana hatlarıyla böyle. Tabi burada grafik türü sabit kalmak koşuluyla diğer göstergeler tillson t3 örneğin yada tuğla büyüklüğü sabit para miktarı bunlar değişebilir zaten grafikler farklılaştıkça değişmesi de gerekli. Hatta renko grafiklerde bir gösterge kullanmak yerine alım satım koşulları grafiğin kendisinede  bağlanabilir.Örneğin 2 yeşil tuğla kapanınca 3 cüde al 2 kırmızı kapanınca 3 cüde sat aynı zamanda açığa sat gibi. Ayrıca aynı şeyi vadeli endeks dışında viopta işlem gören diğer vadeli kontratlar hatta bir trende momentuma sahip hisse senetlerinde tek yönlü sadece alış ve satış olacak şekilde kullanmakkta mümkün gibi görünüyor. Zaten şuan bu tar biz işlem stratejisi kulanmaktayım ancak bunu manueel yapmaktayım tabi bu da aksamalara devamsızlığa düzensizliğe sebep olduğu için pek işlevsel olamamkta.

Tabi o zaman bunun elektronit otomatik bir şekle dönüştürülmesi ihtiyacı doğuyor. Bunun içinde şu an gördüğüm kadarıyla en uygun platform matriks ıq platformu. Tabi bunu yapabilmek için bide kodlama bilmek gerekiyor C# . Çok temek çok basit düzeyde C# kodlarına veriler , değişkenler , operatörler , döngüler , diziler, classlar gibi hafif aşinayım. Ancak bununlada bitmiyor ayrıca matriks işlem platformunun kendi iç kodlama dili ve mantığınıda bilmek gerekiyor. Tabi bu uzun meşşakkatli bir yol e sanırım belki uzmanlık falanda istiyorr.

Ama bu konuda matriks işlem platformunun sağlamaya çalıştığı bir kolaylık var. Mattriks ıq içerisinde Algoritma Sihirbazı ile kullanıcıların kod yazmaya ihtiyaç duymadan otomatik stratejiler oluşturabilmelerine olanak sağlamaya çalışılıyor. Tabi ben Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri youtube sayfasında matrik ıq ve algoritma sihirbazı ile ilgili videoları izledimm...Anccak algoritma sihirbazı üzerinden ön koşul olarak belirlenmiş sabit bir para miktarına göre her seferinde değişen fiyata göre kontrat miktarlarını otomatik olarak belirleyip çift yönlü alınıp-satılabileceği yönünde netbir sonuca varamadım.Bu kontrat miktarıyla yapılabiliyor.

Esasen belkide en başta sormam gereken şeyi şimdi sormak isterim;

MATRİKS IQ ALGORİTMA SİHİRBAZI KULLANARAK ÖN KOŞUL OLARAK BELİRLENMİŞ SABİT BİR PARA  MİKTARINA GÖRE  HER SEFERİNDE DEĞİŞEN FİYATA GÖRE KONTRAT MİKTARLARINI OTOMATİK OLARAK ÇİFT YÖNLÜ ALIP SATABİLECEK BİR STRATEJİ OLUŞTURMAK MÜMKKÜNMÜ.

 Zaman ayırdığınız için teşekkürr ederiimm...
Algoritmik Trading kategorisinde (44 puan) tarafından | 633 kez görüntülendi

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
Merhaba.

İlk sorunuzda renko yoktu, hatırladığım kadarı ile. Arkadaşımız size bakiyeye göre AL SAT için örnek bir kod gönderdi.

Maalesef, IQ tarafında renko grafik tipi henüz yok.

Buna göre strateji oluşturup emir göndermeyi ancak veri terminali ürünümüzde yapabilirsiniz.

VİOP tarafında esasen teminatlar geçerlidir. Ve bunlar da, sembol fiyatı gibi anlık değişmezler. Sembolün fiyatına o kadar da bağlı olmak çok da anlamlı değil gibi.

Ayrıca, bana göre, para tutarına göre alıp satmaya gereğinden fazla önem veriyorsunuz sanki. Bunu bir düşünün / değerlendirin derim.

Veri terminali tarafında renko var. Para tutarına göre alım satım yapılamıyor.

IQ tarafında renko yok. Para tutarına göre alım satım yaptırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
(13,050 puan) tarafından
tarafından seçilmiş
0 0
İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederimm...
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.7,972 soru
7,951 cevap
4,536 yorum
13,137 kullanıcı