0 beğenilme 0 beğenilmeme
2,387 kez görüntülendi
Merhabalar,

Kendi bilgisayarımı gün içinde kullanıyor olmamdan dolayı ve internetimin stabil olmamasından kaynaklı. Algo kodlarımı çalıştırmak için kendime server (cloud ve ya dedicated- suan için emin değilim) kiralamayı düşünmekteyim.

1- Server üzerinden programı kullanabilir miyim? Bu konuyla alakalı daha bir şikayet veya bir sorun yaşadınız mı?

2- MatriksIQ bazı işlemci tipleriyle önerilmiyor ama hep i serisi örnek verilmiş. Serverlarda kullanılan Intel Xeon E serisi işlemci serileri ile matriks de bir sorun yaşar mıyım?
Algoritmik Trading kategorisinde (23 puan) tarafından | 2,387 kez görüntülendi

3 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
merhabalar

server kullanan biri olarak size bir kaç tavsiyem var.

öncelikle ram alabildiğiniz kadar alın çünkü matriks IQ önce 500 mb olarak başlasada gün içinde  ilerledikçe 1 gb yi aşıyor temel haldeyken birde algo çalıştırırsanız her algo için kabaca 500 mb ram kullanımı artıyor hesabınızı buna göre yapın.

ikincisi de ben XEON bir server kiraladım ama kullanım tecrübeme göre İ7 yeni nesil bir server daha mantıklı çünkü i7 ler xeonların aksine dahili grafik işlemcisi ile geliyor ve matriks de grafik tabanlı olduğu için daha stabil çalışıyor.
(193 puan) tarafından
1 beğenilme 0 beğenilmeme

merhaba,
sanal ekran kartı bulunan bir server üzerinde robotlarımı sorun yaşamadan bir süre çalıştırdım. hiç beklemediğim bir zamanda stratejilerimden bir tanesi update fonksiyonunu tetiklemeyi bırakmış. Bunun sebebinin ekran kartının sanal olması yüzünden işlemcinin anlık kilitlenmesi olduğu sonucuna vardım. Bu aksaklıktan ötürü ciddi sayılabilecek bir miktarda maddi kayba uğradım. Siz siz olun server kullanacaksanız tasarruf etmeyi düşünmeyin.

 Bence ram en az 16 gb olmalı ve yeterli kapasitede fiziksel ekran kartı bulundurmalı. 16 gb ramli sunucu paketlerinin içerisinde bulunan işlemcilerin yeterli olduğunu düşünmekteyim.


 

(402 puan) tarafından
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Server üzerinden kullanan kullanıcılarımıza fiziksel sunucu kiralamalarını, sanal sunucu tavsiye etmediğimizi iletiyoruz. Sanal sunucular bu konuda yetersiz kalmaktadır. Birde dediğiniz gibi intel serisi işlemciler öneriyoruz. Sunucular içinde Xeon da intel işlemci olduğundan sorun yaşamazsınız. Ama i5.5nesil ve üstü 17 5.nesil ve üstüne denk gelen bir XEON E serisi kullanmanızı öneririz.

İyi çalışmalar dilerim.
(4,188 puan) tarafından
1 0
Tecrübelreimden daynarak en iyi performansı Ryzen 5 3600x ve üstü işlemcide aldım i5 9.nesil ile baya bir  performans farkı tecrübe ettim.

Ryzen 5 3600x / Rx570 Serisi ekran kartı / M2 SSD / 16 GB DDR4  ile güncelleme öncesi stabilite yakalamıştım. Güncelleme sonrası sorun yaşamadan robotları çalıştırabiliyorum. Aynı anda 8-10 arası robot çalıştırıyorum. Ayrıca bir algo içinde BIST30 var. Bist 30 hisselerinin tarayarak al-sat işlemi yaptırıyorum.  Bunlara rağmen kasma yaşamadım henüz.
0 0
Intel XEON E serisi ve Windows 10 işletim sistemli 8gb ram olan sanal sunucu işimi görür mü? 4-5 tane robot için yeterli olur mu?
0 0
Merhaba,

Belirttiğiniz donanım özellikleri tam almak gerekir. E serisi çok sayıda işlemci vardır. Bir de daha önce belittiğim gibi sanal sunucu kullananan kullanıcılarımızdan iyi dönüşler almıyoruz.

Bilginize.

İyi çalışmalar dilerim.
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.8,103 soru
8,076 cevap
4,593 yorum
14,834 kullanıcı