0 beğenilme 0 beğenilmeme
261 kez görüntülendi
Merhaba iyi çalışmalar. Robotta kullandığımız formüllerin test ve başarı oranı 1 dk lik da son 6 aylık dönem baz alindiginda yüzde kaç üzerinde sağlıklı ve başarıli sayabiliriz. Bir oran yüzdesi var mı. 1 dk lik al verdiğinde diğer zaman dilimine göre 5-10-15-30-60 dk lik) baktığımızda da al pozisyonu veya sat pozisyonuna göre kıyaslama yapabilir miyiz ve neye göre sağlıklı çalışıyor diyebiliriz Ayrıca test ettiğim formüle göre thyao en iyi getiri yüzde 140 ile en kötü getiri yüzde 13 olurken garan da en iyi getiri yüzde 59 en kötü getiri -18 halkb da en iyi getiri yüzde 43 en kötü getiri yüzde -26 çıkıyor. Bu neden kaynaklanır. Sorunu nasıl cozebilirim.
Grafik kategorisinde (160 puan) tarafından | 261 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Buradaki sorun robot için kullandığınız formül ve system tester ile alakalı.

örnekle açıklayayım. supertrend e göre al sat yapacaksınız diyelim. ( yukarı kesti al aşağı kesti sat basit ) backteste attınız size taradığınız parametre aralığında -10% ve +20% yüzde araklarında birsürü değerler verdi diyelim. Bunun anlamı kısaca şu, geçmişteki taradığınız bölgedeki şu parametrelerle %20 kazanan bir versiyon var. eğer piyasa tarama aralığındaki gibi hareket etmeye devam ederse ve bu parametrelerle uyumlu salınımlar yaparsa bu yüzdelerde kazanç sağlayabilirsiniz. piyasa salınımları değişirse en düşük zarar oranına hatta dahada fazlasına kadarda zararda edebilirsiniz.

hatta 10-15 gün sonra tekrar tarayın bu sefer en üstte başka değerler/parametreler çıkacaktır.

burada bakacağınız şey sisteminizin varlığın hareketlerinde nasıl tepki verdiği olan overall/varlık eğrisi grafiği olmasını tavsiye ederim. yükselişlerde yeterli kazanmışmı, yataylarda ne yapmış sizi korumuşmu zarar mı etmiş, düşüşlerde ( viop değilse) gereksiz al sat yaparak zararmı ettirmiş vs vs. sistem nasıl tepkiler veriyor ve bu tepkiler size mantıklı geliyormu. alsat noktalarına bakın ne kadar mantıklı işlemler olmuş.

gelmiyorsa bu kısımları düzeltmek için sisteme ekleme çıkartma yaparak mantıklı görünen bir versiyon elde etmeye çalışmanızı tavsiye ederim. malesef internette çok fazla bilgi hem var hem yok. biraz deneme yanılma ile ilerleyecek bir süreç.

Kesin budur desenizde direk yüklü meblalar bağlayıp birşeyler ters gittiğinde üzülmemeniz için 2. aşama çok ufak bir miktar ile çalıştırıp bir süre izlemek.

kolay gelsin
(108 puan) tarafından
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.7,565 soru
7,568 cevap
4,421 yorum
9,770 kullanıcı