MatriksIQ Destek
Matriks Destek
Matriks Web Destek
Matriks Mobile Destek
2 beğenilme 0 beğenilmeme
326 kez görüntülendi
Matriksteki gibi bir değişken tanımlamak ve değişkene atanan değerin farklı parametrelerde ayrı ayrı ortalamasını almak ve bu ortalamaları bir değişken ile kıyaslamak istiyorum.Kıyas sonucu true ise sonuç +1 dönsün değilse (-1) dönsün istiyorum. Bir de 2 ayrı değişkene atadığım değerlerin Cross unu yazmak istiyorum. İlginize teşekkürler. Saygılarımla,
Algoritmik Trading kategorisinde (34 puan) tarafından | 326 kez görüntülendi

1 cevap

4 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap

Merhaba hareketli ortalama almak ve olusturmak icin

public override void OnInit()
{
	...
	mov = new MOV(10, MovMethod.Simple);
	...
}

public override void OnDataUpdate(BarDataEventArgs barData)
{
	...
	var toplam = x + y;
	
	mov.Update(toplam, barData.BarDataIndex, barData.BarData.Dtime);
	//Yukarida (OnInit() içerisinde) oluşturduğumuz moving average’a bu değişkeni besliyoruz. Boylelikle toplam degiskeninin 10 periyotluk basit hareketli ortalamasini almis oluyoruz.
	...
}

Rakamsal ortalama almak icin

var ortalama = toplam/n ;

Kiyaslama yapmak icin 

if(mov.CurrentValue == X) state = 1;
else state = -1;

Debug tab'ine yazdirmak isterseniz

Debug(state);

2 ayri degiskenin Cross'una bakamayiz. 2 ayri listenin, array'in vs. Cross'una bakabiliriz. Kisaca Cross tespit edilebilmesi icin onceki degerleri icinde barindiran bir yapiyi kontrol ediyor olmamiz gerekiyor. Indicator class'i de verileri seri olarak icerisinde bulundurdugu icin bir indikatorun bir degiskeni cross edip etmedigine, ya da bir indikatorun baska bir indikatoru cross edip etmedigine bakabilirsiniz.

Cross fonksiyonlari CrossAbove() ve CrossBelow()'dur. Fonksiyonlarin aldigi degerlere Strateji Editorunden intellisense ile bakabilir veya IQ Algo teknik dokumanini inceleyebilirsiniz https://matriksiq.matriksdata.com/Algo_Trader_IQ.pdf

Cross fonksiyonunun kullanimi icin ornek stratejileri incelemenizi tavsiye ederiz.

Degiskenlerin hareketli ortalamasini almak icin ek olarak https://destek.matriksdata.com/?qa=29/sembol-%C3%BCzerinde-hesaplamalar-sonucun-averaj%C4%B1n%C4%B1-alabilir sorusuna da bakabilirsiniz.

 

 

(5,610 puan) tarafından
tarafından seçilmiş
Değişkeni Atama
1 0
Form da sabrınıza, bazen de bütün bir strateji paylaşmanıza hayran kaldım. Güzel bir öğrenme klavuzu oluyor kendinizde örnekler oluşturup paylaşırsanız sevinirim öğreniyoruz..
0 0
Cok tesekkur ederiz Levent Bey, bu tur sozlere bazen hakikaten ihtiyacimiz oluyor.

Olusturdugum ornekler IQ'da hazir stratejiler altinda ve ek olarak yeni strateji olusturma menusunde sablonlar halinde bulunmakta. Her versiyon yeni ornek eklemege calisiyoruz.

Ilginiz icin tesekkur ederiz.
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.2,586 soru
2,479 cevap
2,072 yorum
1,809 kullanıcı