0 beğenilme 0 beğenilmeme
343 kez görüntülendi
01/03/2021 tarihinden itibaren Pay Piyasasında açılış seansı  uygulanan tüm sermaye piyasası araçlarında, açılış seanslarında  “piyasa” ve “piyasadan limite” emir türleri girilemeyecek ve açılış  seansının son 5 dakikasında emir iptali yapılamayacaktır.

Matriks üzerinden haber alarmı emirlerimi ""piyasadan limite" olarak tanımlıyorum. 1 Mart tarihinden itibaren emirlerim gerçekleşmeyecek mi? Teşekkürler iyi çalışmalar
Pay Piyasası kategorisinde (54 puan) tarafından | 343 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

Merhaba,

Aşağıdaki duyurumuzu okuyabilirsiniz :

"

Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuru ile, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında gerçekleşen hatalı işlemleri önleme amaçlı yeni düzenlemeler kapsamında, VIOP'ta işlem gören tüm sözleşmelerde PİYASA (PYS) emir tipinin kullanımına son verilecektir.

Pay Piyasası Açılış seansı kural değişiklikleri kapsamında, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Pay piyasasında açılış seansı uygulanan tüm sermaye piyasası araçlarında, açılış seanslarında "Piyasa" ve "Piyasadan Limite" emir türü girilemeyecek ve açılış seansının son 5 dakikasında emir kötüleştirme, miktar azaltma ve emir iptali yapılamayacaktır.

 

1 Mart itibariyle devreye alınacak düzenlemelerle ilgili olarak;

 

Pay Piyasası ile ilgili değişiklik için Matriks ürünlerinde bir kontrol ve düzenleme yapılmayacaktır.  

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile ilgili değişiklik için;

 

  •          Matriks Mobil ürünlerinde versiyon güncellemeye gerek olmadan, VIOP için emir ekranlarından Piyasa emir tipi kaldırılacaktır.
  •          Matriks Veri Terminali'nde versiyon güncelleme yapılması gereklidir. Yeni versiyon ile,

 

VIOP emirleri için Sistem Tester ve Gelişmiş Alarm ekranlarından Piyasa emir tipi kaldırılacaktır. Halihazırda Piyasa emir tipi kullanan Sistem Tester,Gelişmiş Alarm ve Explorer Otomatik Al Sat modüllerinde ise Piyasa seçilen emirler limit emir olarak TAVAN/TABAN fiyatına Kalanı İptal Et (KIE) şeklinde gönderilecektir.

 

Sentetik emirlerde "Piyasa" seçeneği kademeli olarak kaldırılacaktır. Bu süre zarfında Piyasaya gönderilen emirler Tavan/Taban + KIE'ye dönüştürülüp gönderilecektir.

 

Emir ekranlarında "Piyasa" seçeneği kademeli olarak kaldırılacaktır. Bu süre zarfında Piyasa gönderilen emirler reddedilecektir.

 

 

  •          MatriksIQ Finansal Veri, Analiz ve İşlem Platformu'nda versiyon güncelleme yapılması gereklidir. Yeni versiyon ile,

 

Emir ekranlarından "Piyasa" seçeneği kaldırılacaktır.

 

Alarm Emirleri, Sentetik Emirler ve Toplu Emir ekranlarından olan gönderimlerde "Piyasa" seçeneği yerine TAVAN/TABAN seçeneği getirilecektir.

 

IQAlgo ile gönderilen Piyasa emirleri TAVAN/TABAN fiyatına Kalanı İptal Et (KIE) şeklinde gönderilecektir.

 

"


Seçkin Durgay
(4,631 puan) tarafından
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.7,594 soru
7,599 cevap
4,441 yorum
10,530 kullanıcı