1 beğenilme 0 beğenilmeme
817 kez görüntülendi
Merhaba,

Elimdeki stratejiyi 3-4 farkli sembol ile denemek istiyorum. Performans acisindan sadece sembolleri farkli 4 ayri strateji olusturup calistirmak mi yoksa tek strateji calistirip 4 sembolu de ayni yerde hesaplamak mi daha mantikli? Ayni anda 4 ayri strateji calistirmak performansi etkileyebilir diye dusunuyorum ancak daha once bir soruda strateji icine cok fazla sembol eklemek yavaslatabilir diye okudugumu hatirliyorum.

Tesekkurler.
Algoritmik Trading kategorisinde (185 puan) tarafından | 817 kez görüntülendi

2 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Burada birçok etmen işin içine girmektedir. Normalde 300 sembol ile çalıştıran kullanıcılarımız var. Eğer makinenizin performans yeterli ise istediğiniz gibi çalıştırabilirsiniz. Yazdığınız kod da önem kazanıyor. C#'in imkanı cok fazla olduğu için kodunuzu performans odaklı yazmanız gerekmektedir. Mesela sonsuz döngü kurarsanız tek satırla uygulamayi kitleyebilirsiniz. O yüzden kodunuzu optimize yazdığınızda ve sistem performansınız da yeterli ise ayrı çalıştırmanızda bir problem yok. Tek stratejide çalıştırmak isterseniz de her gelen update'in hangi sembol ve periyota ait olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Yoksa hatalı işlem yapabilirsiniz.

Kolay gelsin,

Seçkin Durgay
(4,631 puan) tarafından
2 beğenilme 0 beğenilmeme
Amaç backtest ise aynı strateji içinde çoklu sembol testi yaptıktan sonra Excel üzerinde sembol filtrelenerek sonuçlar karşılaştırılabilir.

Canlı ortamda çalıştırılacak ise aynı stratejiyi birden fazla sefer, farklı parametreler ile çalıştırabiliyorsunuz. Bu şekilde kullanabilirsiniz. Canlı ortamda çoklu sembol ile strateji çalıştırdığımda indikatör değerleri doğru gelmemişti. Benim programlama hatam da olabilir ancak aynı stratejiyi birden fazla kez çalıştırmak daha sağlıklı oldu.
(725 puan) tarafından
7,978 soru
7,957 cevap
4,538 yorum
13,170 kullanıcı