MatriksIQ Destek
Matriks Destek
Matriks Web Destek
Matriks Mobile Destek
0 beğenilme 0 beğenilmeme
251 kez görüntülendi
Belli bir süredir şöyle bir algoritma kullanıyorum ve kar ediyorum diyen var mı ? Çok şey denedim 5dk 15dk 1 saat bir sürü indikatör ama yok olmuyor. Oldurabilen varmı algodan ümidimi kaybetmek üzereyim. Son hazırladığım stratejide ekliyırum.

 

https://destek.matriksdata.com/?qa=blob&qa_blobid=12889587626998527016
Algoritmik Trading kategorisinde (736 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi | 251 kez görüntülendi

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
Anıl Özekşi'nin borfin'deki akıllı robotlar eğitimini tavsiye ederim...
(46 puan) tarafından
2 beğenilme 0 beğenilmeme
Selam. Sadece kriptoda değil, borsada viopta v.b. kazananların oranı %10u geçmiyor. Çünkü bu kesim %90nın nasıl oynadığını biliyor. Siz Bollingerla trade ediyorsunuz, piyasa trende dönüyor. Kayıp. Siz trende oynuyorsunuz piyasa bollıngera dönüyor yine kayıp. Belki aradığınız cevap Sorunun içinde mevcut. Küçük traderlar için alt periyotlarda kazanmak mümkün değil gibi görünüyor. Bu durumda periyodu arttırıp denemek faydalı olabilir. 4 saatlik günlük v.b.. Sonuçta biz de sürekli kazanan bir strateji oluşturamadık ... Ancak gözlemlediğim şey, periyot düştükçe kazanma oranı da düşüyor..
(56 puan) tarafından
2 beğenilme 0 beğenilmeme
Üstadım algoritmik trade sadece indikatörlerin kesişmesi demek değildir. Yada trade. Profesyonelce para kazanmak için aşağıdaki başlıklara göre bir trade işleminiz olmalı:

1-RR sistemi (Bilmiyorsanız link:
)

RR oranınız 3:1 olursa harika olur. Bunu da fiyatın RR oranınızın 3 olacak şekilde işleme girmenizin gerektiği yere gelmesini beklersiniz.

2- WR (winrate ) kaç işlemin kaçında sisteminiz başarılı.(Backtest ile görebilirsiniz) Her 20 işlemin kaçı karda kaçı zararda yani.( Zarar -1R'den fazla olmamalı. Kar mümkünse 1R'den büyük olmalı.) Burada önemli nokta uzun vadede kazanma oranı %50 zaten ama siz kaybetme serilerinde paranızı kaybetmemeniz gerekiyor mesela üst üste 100 kere stop olup paranızı bitirirsiniz ama 100 işlem daha yapsanız belki de karda olucaktınız. Dolayısıyla sisteminizdeki win ve lose orantılı dağılıyor mu sistem kurarken ona dikkat edin.

3-Position sizing: Her işlemde 1R risk edemezsiniz. Bazı işlemlerde kazanma olasılığı yüksek iken bazılarında düşüktür. Duruma göre 0.5R riskte edilir. En çok kullanılan yöntem pozisyon miktarını artırmaktır. Mesela 1R risk edip poz 2R kardayken poz artırıp stop taşıyabilirsiniz. Markette sürekli bir yazı bir tura gelmez. Bazen 10 kere üst üste yazı bazen de tura gelir. Siz tura geldikçe R miktarınızı artırıp karınızı artırırsanız(pozunuzu öyle artırınki stop olduğunuzda da büyük götürmesin orası size kalmış bilmiyorsanız yapmayın dediğim gibi profesyoneller burada farkını ortaya koyuyor) ve yazı geldikçe de R miktarınızı düşürüp zararınızı azaltırsanız monte carlo similastonundaki en iyi olasılığa yakınsamış olursunuz. Profesyoneller arasındaki asıl farkı da bu pozisyon miktarları ayarlıyor.

4- İşlem sayısı: İşlem sayınız birim zamanda ne kadar çoksa winrate ve RR oranınıza göre o kadar kazandırır veya kaybettirir. Sürekli işleme girmeyin tabi. Ama %50 winrate ile yılda 10 işleme nazaran her ay %50winrate ile 10 işlemle yıllık daha çok kazanırsınız.

 
Son olarak piyasalarda ister trend ister yatay bir pattern bulun. Mesela OTT long sinyaline dönünce değilde OTT long sinyaline dönünce OTT'nin bir çizgisine alış emri diğerine de stop koyun mesela, sürekli işleme girmesin diede RSI ile filtreleyin sonra backtest yapın ve yukarıdakileri göre inceleyin. Olmadığı Donchain ile RSI ile işleme girin baktınız sizi stop edip gidiyor genelde ona göre emir atın(Likitide temizliği yapıyorsa) vs vs. Fiyatın hareketini anlayarak indikatör kullanın yani sadece kırdı kesti biçti diyerek işleme girmenizi tavsiye etmem çünkü winrate oldukça düşük olabiliyor.

 İşleme girmeden ve stratejinizi kullanmadan önce olası sonuçları bilmeniz gerekiyor. HESAPLAYIN.

Yukarıdakileri kullanarak bir sistem geliştirirken şunu unutmayın: BACKTEST! Testini yapın ve geçen senelerde ne sonuç vermiş görün. "Market kendini tekrar eder ama her zaman değil". Yukarıdakilerin hepsinin kaynağı büyük sayılar kuramına dayanır.

Unutmayın, akıllı komutan önce savaşı kazanır(zihninde) sonra gider ve ödülünü alır; aptal komutansa kazanmak için savaşmak zorundadır. Trade ederken şunu sorun ben kazanmak için mi savaşıyorum yoksa zaten backtestlerimi yaptım en kötü senaryoyu da en iyisini de biliyorum ve bekliyor muyum?

Olasılıklar dünyasındaki sabır, şans ve eğlenceye hoşgeldiniz :D Uyarı: Kalbi olanlar uzak durmalı ^^
(212 puan) tarafından
Hoş geldiniz, Matriks Destek Platformu sizlere sorularınızın hızlıca cevaplanması için bir ortam sağlar. Sorduğunuz ve cevapladığınız soruların ve yorumlarınızın aldığı oylar üzerinden puan kazanırsınız. Puan sistemine bağlı kampanyamızla ücretsiz kullanım avantajlarından faydalanabilirsiniz.3,852 soru
3,780 cevap
2,688 yorum
2,806 kullanıcı